NOUTATI

28.10.2020

Cererea de finanțare la proiectul Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul Spitalului Orășenesc Baia de Aramă a fost ADMISĂ. Eforturile depuse de echipa spitalului angrenată în acest proiect au fost răsplătite. Au trecut aproximativ 6 luni de când au fost făcute primele demersuri, munca nu a fost deloc una ușoară, iar proiectul este la început de drum. Va fi un drum lung și anevoios, avem încredere însă că vom reuși. Eforturile depuse de echipa spitalului angrenată în acest proiect au fost răsplătite. Au trecut aproximativ 6 luni de când au fost făcute primele demersuri, munca nu a fost deloc una ușoară, iar proiectul este la început de drum. Va fi un drum lung și anevoios, avem încredere însă că vom reuși. Cererea de finanțare a fost aprobată la o valoare finală de aproximativ 2.380.000 de euro. Este o investiție financiară care își va găsi utilitatea în imbunatatirea conditiilor de cazare si tratament în toate secțiile și compartimentele precum si dotarea spitalului cu aparatură medicală de ultimă generație , aparatură care va putea salva vieți omenești și care ne conferă liniștea traiului într-o comunitate mai sigură pentru noi, copiii noștri, bătrânii noștri. Am decis să facem publică această mare reușită deoarece, dat fiind faptul că traversăm o perioadă pandemică deloc ușoară, astfel de raze de speranță ne dau puterea de a merge mai departe, indiferent de piedici. Conducerea spitalului multumește echipei de implementare a proiectului și dorește mult succes și spor în etapele ce urmează.